Standard plemene

Německý ovčák

Německý ovčák – něco málo z historie

První zmínky o tomto plemeni nalezneme už v roce 1899, kdy německý důstojník Max von Stephanitz založil Spolek chovatelů Německých ovčáků. Následujícího roku byla založena první plemenná kniha a prvním psem, který do ní byl zapsán, byl Horand von Grafrath. Od té doby se stal Německý ovčák velice populárním plemenem. Jeho popularita trvá až do dnes a je nejpoužívanějším služebním plemenem na světě.

Vzhled německého ovčáka

Německý ovčák se řadí mezi velká plemena. Výška psů v kohoutku se pohybuje od 60 do 65cm, u fen je to od 55 do 60cm. Hmotnost najdeme v rozmezí 22 až 40kg – v závislosti na pohlaví a tělesné konstituci psa. Tělesná konstituce by měla být pevná, silná a obdélníkového rámce. Typy osrstění jsou dva – dlouhosrstý a krátkosrstý. Přípustné barvy jsou – černá s červenohnědými, hnědými, žlutými až světlešedými znaky; celočerná, šedá, šedá s vlkošedým zbarvením a dále s černým sedlem a maskou.

Jaký je německý ovčák

Německý ovčák je pes, který byl původně vyšlechtěn pro spolupráci s pánem. Tuto vlastnost si nese až do dneška. Měl by být vyrovnaný, odvážný a sebevědomý.

Pokud si chceme domů donést takového psa, kterým Německý ovčák má být, je velice důležité správně vybrat předky. Povaha je dědičná a tak úplně nejlíp uděláme, pokud navštívíme rodiče našeho budoucího štěněte, eventuálně i štěňata ze stejného spojení, ze kterého má být i to naše.

Při vybírání štěněte je lepší dát si trochu na čas, než si koupit první roztomilé štěňátko, které uvidíme, protože pes je závazek na minimálně 10 až 12 let.