Šetlandský ovčák (Šeltie)

Jak správně pečovat o šeltii

I když se tomu tak díky jejich bohaté srsti nechce věřit, jsou šeltie na péči poměrně nenáročné. Zároveň patří i k nejzdravějším psím plemenům vůbec. To však není důvodem k zanedbání pravidelné preventivní kontroly a péče.

 

Čeho si všímat u šetlandského ovčáka

Ospalky z očí odstraňujeme papírovým kapesníčkem směrem ven z oka. Zbystřit bychom měli při červených spojivkách, slzících očích či při přítomnosti žlutavého hnisavého sekretu – tyto mohou být příznaky onemocnění. Na čištění vnitřku uší používáme speciální přípravky, vnější sluchovody čistíme papírovým kapesníkem. Časté potřásání hlavou poukazuje na napadení roztoči. Zubní kámen rozpoznáme podle hnědavého povlaku na zubních krčcích, musí ho odstranit veterinář. Prevencí jeho vzniku je žvýkání tvrdých psích sušenek. Průvodci onemocnění jsou i zanícené dásně a silný zápach z tlamy. Tlapky ochráníme proti rozpálenému asfaltu v létě a posypové soli v zimě vazelínou, kterou natřeme polštářky. Přerostlé drápky musíme zkrátit. Matná a suchá srst může ukazovat na napadení tasemnicí, stroupky na kůži signalizují špatnou životosprávu.

 

Péče o srst šeltie

Dlouhá, hladká srst šeltií špínu odpuzuje a neplstnatí. Mimo období línání tak nevyžaduje častější kartáčování než 1 – 2 krát za 14 dní. Větší pozornost věnujeme pouze oblasti za ušima, v podpaží a na vnitřních stranách stehen, kde mohou zplstnatělé chumáče vzniknout nejsnáze. Častější kartáčování je nežádoucí, neboť bychom odstranili ochrannou spodní srst a pes by působil ne tak plně. Pouze při línání je psa nutno kartáčovat denně.

Postup při česání a kartáčování šetlandského ovčáka může být tento: psa položíme na bok a podíváme se, nemá-li klíšťata nebo zacuchance chlupů – tyto zkusíme prsty rozplést nebo je opatrně ostřihneme.  Následně začneme od hlavy psa česat drátěným kartáčem či kartáčem z přírodního materiálu. Od hlavy se dostaneme přes hřbet na boky a na končetiny, nakonec vyčešeme ocas. Na závěr celého psa ještě pročešeme kovovým hřebenem. Srst se šeltiím stříhá na zadních nohou, je-li příliš dlouhá. Vystříháme-li šeltii srst i mezi prsty na nohách, omezíme tak množství nečistot, které pes na tlapkách donese domů. Koupání se u šeltií nedoporučuje; uvolňuje se při něm i tak řídká spodní srst a kůže se odmašťuje, což je nežádoucí.

 

Paraziti, na které je třeba u šeltie dávat pozor

K péči o psa patří i boj s vnitřními a vnějšími parazity. Tomu můžeme předejít preventivním použitím antiparazitických přípravků, s jejichž výběrem poradí veterinář. Nejčastějšími paraziti, které nalezneme v srsti, jsou blechy, klíšťata, trudníci psí a podzimní roztoči z čeledi sametkovitých.