Belgický ovčák

BELGICKÝ OVČÁK – aktivní a inteligentní ochránce

Plemeno Belgického ovčáka je opravdu aktivní. Je to skvělý hlídač a velmi chytrý pes. Obvykle se využívá jako pes pracovní, ale díky svému skvělému charakteru se stal i vyhledávaným domácím mazlíčkem.

 

Historie plemene Belgický ovčák

Obvykle je zrod tohoto plemene připisován profesorovi Reulovi, který se snažil o vyšlechtění dokonalého hlídače stád. Zemí původu je Belgie. Z počátku bylo chováno jen několik jedinců. Roku 1892 byl Klubem belgického ovčáka sepsán standard plemene. Protože byl belgický ovčák využíván především lidem k hlídání stád, nebylo povědomí o něm takové. Během let si ale své příznivce našel a tak se začalo i toto plemeno šířit.

 

Vzhled belgického ovčáka

Stavba těla belgického ovčáka je téměř dokonalá. Je naprosto souměrný. Jedná se o středně velkého a statného psa. Díky své zemi původu je otužilý a nemá problémy ani s výkyvy počasí.

Jeho krk je silný, má menší, vysoko posazené uši, trojúhelníkového tvaru. Středně velké oči jsou obvykle zapadlé a tmavé, mandlovitového tvaru.

Trup je silný, hrudník není příliš široký, ale hluboký. Ocas belgického ovčáka je střední délky, silný u kořene se špičkou je lehce zakřivenou nahoru (v akci je zvednutý). Končetiny pevné, nižší, ale souměrné. Tlapy kulaté a silné.

Srst belgického ovčáka má několik variant, může být krátká, delší, nebo hrubá. Kolem hlavy tvoří límec. Srst má hustou s podsadou – ta dokonale chrání celé tělo.

 

Belgický ovčák a jeho povaha

Belgický ovčák je velmi vitální a vytrvalý. Vlastně je neustále připraven k akci. Je nutné mu poskytnout dostatek pohybu i prostoru.

Dobře pohlídá stádo, ale osvědčil se i jako hlídač. Svého pána brání odhodlaně a nekompromisně. Pro své obranářské a ochranářské schopnosti je využíván i jako služební pes. A to i díky tomu, že je velmi inteligentní a snadno se učí.

Je to ten nejlepší rodinný ochránce, ale k cizím lidem vstřícný nebude. Je opatrný a to projevuje i ve vztahu k okolí. Obecně je Belgický ovčák milujícím a věrným psem. Svým pánům dá své srdce opravdu beze zbytku.