Australský ovčák

AUSTRALSKÝ OVČÁK – chytrý společník

Tento chytrý společník je jedním z nejbystřejších psů. Používá se především pro pastevectví. Pro tyto účely byl i australský ovčák šlechtěn. V současnosti je to nejen pastevecký pes, ale i velmi dobrý a ceněný společník. Australský ovčák je velmi hravý, chytrý a opravdu velmi aktivní pes. Vhodný je i dětem. Dobrý vztah má i k ostatním psům. Bezmezně miluje svého pána. Právě pro tyto vlastnosti je vhodným rodinným společníkem.

 

TROCHA HISTORIE PLEMENE AUSTRALSKÝ OVČÁK

Říká se, že australský ovčák vznikl z ovčáckých psů dovezených z Austrálie a Nového Zélandu. K rozšíření tohoto plemene došlo začátkem 20. století z USA, kdy plemeno australský ovčák zaznamenalo velký rozmach a začalo se tak šířit do světa.

Vystavován byl na předváděcích akcích dobytka, kde bylo možné obdivovat jeho dovednosti. Australský ovčák se i v současnosti používá k pasení, ale také jako záchranářský pes. Dobře se hodí do rodiny. Je ale nutné myslet na to, že potřebuje dostatek pohybu a prostoru.

 

AUSTRALSKÝ OVČÁK A JEHO VZHLED

Je to mohutný a silný pes. V kohoutku měří cca 50 cm. Jeho tělo je obdélníkové, hlava je souměrná a silná. Chrup australského ovčáka je plný s nůžkovitým skusem. Oči má mandlového tvaru, obvykle hnědé ale i modré či jantarové barvy. Uši jsou posazené vysoko, jsou svislé a trojúhelníkové. Ocas středně dlouhý a rovný.

Srst australského ovčáka je polodlouhá, hustá a jemná. Chrání psa před chladem a vodou. Miluje vodu.

Australský ovčák se vyskytuje v několika barevných variantách.

 

PÉČE O AUSTRALSKÉHO OVČÁKA

Plemeno australského ovčáka patří mezi hravé, přítulné a chytré plemeno. Pohyb je pro něj důležitý. Také má velmi dobře vyvinutý obranný pud a pasení. Tedy jestliže si chcete toto plemeno pořídit, určitě mu bude lépe u domu se zahradou, kde se bude moci dostatečně proběhnout. Panelákový byt pro něj není vhodný. V případě, že by byl tento pes přivázaný nebo v kotci, bude psychicky strádat.

Australský ovčák je velmi inteligentní, snadno a rychle se učí novým věcem. Je tedy vhodné se mu dostatečně věnovat a to i přesto, že má dostatek pohybu. Je to poslušný pes a dobře se snáší i s ostatními zvířaty.

Nemoc, která se bohužel tomuto plemeni nevyhýbá je dysplazie kyčelního kloubu. Nechce jej tedy včas a pravidelně vyšetřit veterinářem.

Díky své přátelské a klidné povaze je vhodný také pro canisterapii. Dobře se také zapojí do nejrůznějších psích her jako je třeba agility. Náročnější výcvik pro něj rovněž není problémem, protože je velmi učenlivý.